KONST / Oljemålningar / Oljemålning 5966097
*
nr 596 6097
Albin Amelin
(1902-1975), Sverige
Oljemålning, Albin Amelin, Paris 1932, Med dedikation till vännen Curt Ferlin, 60 x 74, olja på papper
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
25.000 kr
Såld:
24.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 31 augusti 2009
kl 16:00:00
- Konstnär/Designer
Albin Amelin
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk målare.
Läs mer om Albin Amelin
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: albin amelin olja olja på papper oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:55
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:16
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:55
-
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:56
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:50
-
1037 Oljemålning
Anders Wahlgren. Signerad, daterad 1907, Stockholm..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:48
*
Albin Amelin
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk målare.
Läs mer om Albin Amelin
nr 596 6097
Albin Amelin
(1902-1975), Sverige
Oljemålning, Albin Amelin, Paris 1932, Med dedikation till vännen Curt Ferlin, 60 x 74, olja på papper
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk målare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 25.000 kr |
Såld: | 24.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 31 augusti 2009 |
- Konstnär/Designer
Albin Amelin
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Albin Amelin
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: albin amelin olja olja på papper oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:55 -
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:16 -
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:55
-
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:56 -
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:50 -
1037 Oljemålning
Anders Wahlgren. Signerad, daterad 1907, Stockholm..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:48